W nowoczesnych budynkach energooszczędnych i pasywnych możemy pozyskiwać energią odnawialną na dwa sposoby:
- pasywnie-poprzez przeszklenia energią promieniowania słonecznego,
- aktywnie- poprzez pompę ciepła połączona z GWC , system solarny czy system PV,
ZSGW+PV to instalacja do aktywnego pozyskiwania energii odnawialnej będącym połączeniem systemu grzewczo-wentylacyjnego współpracującego z GWC z system fotowoltaicznym PV produkującym energię elektryczną na potrzeby napędu sprężarki i urządzeń pomocniczych.
Właściwości systemu ZSGW+PV :
- ogrzewanie powietrzem wentylacyjnym w zakresie ok. 60%-100% zapotrzebowania na ciepło budynku,
- ogrzewanie pomieszczeń za pomocą grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego od 0- 40 % zapotrzebowania na ciepło budynku,
- osiągnięcie najwyższej klasy czystości powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych,
- wykorzystanie energii odnawialnej ziemi za pomocą GWC,
- wysoko sprawną rekuperację ciepła z powietrza wentylacyjnego,
- nisko kosztowe chłodzenie powietrza wentylacyjnego w okresie letnim,
- przygotowanie cwu,
- uzyskanie znacznych oszczędności kosztów ogrzewania i chłodzenia,
- dodatkową znaczną redukcję kosztów energii elektrycznej poprzez zasilanie układu z wyprodukowanej w instalacji PV energii elektrycznej,
Należy zauważyć, że obowiązujący algorytm obliczeń charakterystyki energetycznej nie zawiera szczegółowych rozwiązań odnośnie możliwości przeprowadzenia oceny wykorzystania energii elektrycznej uzyskanej z instalacji PV. Wpływ wyprodukowanej energii elektrycznej w instalacji PV na zapotrzebowanie budynku na energię można uwzględnić jedynie pod kątem wpływu energii elektrycznej na wartość wskaźnika EP.
Mamy więc sytuację , gdy urządzenia wykorzystujące energią elektryczną pochodzącą z sieci elektroenergetycznej zostaną zasilone energią elektryczną wytworzoną w modułach PV, a współczynnik nakładu na energię pierwotną dla energii wyprodukowanej w instalacji PV wynosi 0,7 i jest zdecydowanie mniejszy od współczynnika nakładu w przypadku zasilania z sieci elektroenergetycznej wynoszącego 3, co zdecydowanie obniży wartość wskaźnika EP projektowanego budynku.
Wchodząca w życie od dnia 01.01.2016 r ustawa o OZE wraz z programami wspierającymi energetykę obywatelska jak „Prosument” będą skłaniały inwestorów do realizacji analogicznych jak prezentowany powyżej.
ZSGW+PV jest ekonomicznym i racjonalnym rozwiązaniem umożliwiającym osiągnięcie wskaźnika Ep H+W <65 kWh/rok i mniejszych, wymaganego już dzisiaj w budynkach użyteczności publicznej i jest jednocześnie rozwiązaniem umożliwiającym praktyczną realizację obiektów charakteryzujących się wysokim komfortem oraz spełniających warunek ” o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię”
Więcej o zaletach rozwiązania w zakładce „Budynek pasywny czy energooszczędny”