Dlaczego energooszczędny

Czy budownictwo energooszczędne oprócz niewątpliwego wymiaru ekologicznego ma sens ekonomiczny i czy może nam przynieść wymierne korzyści finansowe?
Czy nakłady finansowe w wysokości 8-10% wartości inwestycji wydatkowane na poprawę energochłonności budynku są uzasadnione?
Często zadawane pytanie inwestorów : czy opłaca się budować budynek energooszczędny skoro muszę wydać więcej na inwestycję i kiedy się to zwraca?
Czy wymagania określone w Warunkach Technicznych 2014 ” mówiące o „prawie „zerowym zapotrzebowaniu na energię” dla budynków budowanych po 2021 r  będą takim obciążeniem dla inwestorów?

Powodów budowy energooszczędnego budynku może być wiele, ale tak naprawdę wszystkie można by sprowadzić do  korzyści finansowych, bo czy czyste środowisko naturalne nie przekłada się na nasze zdrowie, które jest tak naprawdę dużo, dużo warte……

Odpowiedz dlaczego energooszczędny znana jest z mediów i z życia:

1. Ograniczone zasoby naturalne paliw kopalnych
2. Rosnąca świadomość społeczna czyli ekologia i ochrona środowiska
3. Polityka energetyczna UE
4. Wzrost cen nośników energii
5. Korzyści ekonomiczne-niskie koszty eksploatacji
6. Możliwość szybkiego technicznego”starzenia” się budynku tradycyjnego w związku ze zmianą WT

Fundamentalne pytanie: czy budowa energooszczędnego domu się opłaca? Czyli historia jak mój dom sam spłaca odsetki

Analizę opłacalności inwestycji w tym energooszczędnych  opisują wskaźniki takie jak NPV, IRR SPBT, ale aby wykonać taka analizę potrzebujemy kompletnych danych dotyczących   takiego przedsięwzięcia, spróbujemy pójść inna drogą i zobrazować jakie są możliwe do uzyskania w czasie eksploatacji budynku oszczędności i jak się ma taka inwestycja do zwykłej lokaty bankowej.

Na podanym poniżej wykresie pokazano koszty ogrzewania gazem ziemnym domów o pow. 140 m2 w zależności od technologii budowy, koszt kredytu hipotecznego i możliwe do uzyskania oszczędności w wyniku obniżenia zapotrzebowania na energię na ogrzewanie i wentylację.
Obliczenia wykonano przy założeniu 5% rocznego wzrostu cen energii czyli zgodnego z dotychczasowym 12 letnim trendem historycznym.
kosztykredyt
Dokładne obliczenia i dokonane założenia do obliczeń  znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce Czas policzyć oszczędności
Wnioski:
1. Koszty ogrzewania domu są silnie uzależnione od naszego wyboru „jak budować” na etapie realizacji inwestycji.
2.Podczas planowania budowy wymarzonego domu dobrze jest zastanowić się nad wyborem technologii, gdyż oszczędności w stosunku do nakładów mogą być znaczące i w zdecydowany sposób poprawić domowy budżet.
3.Budując dom mieszkalny zakładamy minimum 50 letni okres eksploatacji takiego budynku i nie zwracamy uwagi ile „pali”, a kupując samochód na okres eksploatacji 10-15 lat to pytanie jest często na pierwszym miejscu. Może warto to zmienić.
4. Stan naszego otaczającego środowiska czyste powietrze, woda zależy również od wyborów jakich dokonujemy, a jak widać decyzje te mogą jednocześnie oszczędzać pieniądze i otaczającą nas przyrodę.

Komentarze są wyłączone.