Rekuperacja ciepła

Szczelne budynki oznaczają brak świeżego powietrza czy wręcz przeciwnie?

Powody stosowania rekuperacji ciepła są oczywiste. Straty ciepła poprzez wentylację grawitacyjną w nowoczesnym budynku to ok 40% strat ciepła budynku a,  dobra szczelność budynku jest warunkiem koniecznym ograniczenia strat ciepła.
straty ciepła w budynku
Nowoczesne budynki energooszczędne poddawane są próbie szczelności w celu sprawdzenia staranności wykonania, stąd też wynika, że nie można zastosować w nich np. okien z nawiewnikami. Brak napływu świeżego powietrza skutkuje wzrostem zagrożenia zawilgocenia wnętrz i rozwoju bakterii, pleśni, itp.. Aby zapewnić wymagany przepisami i komfortem użytkowania strumień świeżego powietrza należy zastosować system wentylacji mechanicznej, a aby oszczędzać energię należy zastosować rekuperator. Tutaj opis jak działa rekuperator?
Świeże powietrze to komfort i zdrowie w twoim domu
Powietrze jest odczuwane jako „świeże”, gdy zawartość CO2 jest w nim niższa niż 0,1 %., czyli jeżeli nie otwieramy okien, odczuwamy zmęczenie i osłabienie z kolei gdy wietrzymy pomieszczenia otwierając okna, tracimy ciepło i pieniądze. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacją dostarcza świeże powietrze przy zamkniętych oknach, oszczędzając jednocześnie niezbędną energię na ogrzewanie i wentylację.
Usuwanie pary wodnej
Gotowanie, pranie prasowanie, a także aktywność człowieka wiąże się z wydzielaniem pary wodnej, której dzienna ilość w rodzinie 4-osobowej może sięgać 8 do 14 litrów. Wilgoć ta jest niepożądana w naszym domu i należy ją skutecznie usuwać, aby nie rozwijały się bakterie i grzyby w miejscach, które stworzą do tego warunki. Stała wentylacja mechaniczna eliminuje to ryzyko.
Optymalna wentylacja pomieszczeń przy minimalnych  nakładach energetycznych
System wentylacji mechanicznej podczas pracy pobiera energię elektryczną , jednak w przypadku wentylacji z rekuperacją ciepła, energia elektryczna do napędu wentylatorów jest wykorzystana maksymalnie efektywnie. Silniki prądu stałego napędzające wentylatory zapewniają szczególnie niski pobór energii elektrycznej. 1 kWh energii elektrycznej, przynosi do 15 kWh odzyskanego ciepła. / czyli COP=15/ .Tak wysoka efektywność przekłada się na wymierne oszczędności kosztów ogrzewania.
Niskie straty energii  cieplnej
Wysokoefektywny wymiennik ciepła umożliwia odzyskanie ponad 90 % ciepła z usuwanego powietrza, podgrzewając tym ciepłem powietrze nawiewane do pomieszczeń.
Filtrowanie powietrza nawiewanego
Możliwe jest zainstalowanie systemu wentylacji wyposażonego w układ filtracji powietrza realizowany przez filtr pyłkowy klasy np.;F6. Oczyszcza on skutecznie powietrze zewnętrzne, co stwarza dodatkowo komfort oddychania czystym powietrzem przez osoby cierpiące na alergie. Gdy budynek położony jest w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, wentylacja daje mieszkańcom dodatkową nieocenioną zaletę – oczyszczanie powietrza, które nie trafia do budynku bezpośrednio przez okna.

Komentarze są wyłączone.