- Czy magazynowanie energii w gruncie latem aby wykorzystać ją zimą do ogrzewania budynku ze sprawnością magazynowania 70% jest wykonalne?
- Czy możliwe jest ogrzewanie budynków powietrzem wentylacyjnym?
- Czy gruntowy magazyn energii może przynieść także korzyści zdrowotne?
- niezbędne jest zamontowanie bezprzeponowego GWC, czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła, który jest naszym sezonowym magazynem energii ładowanym latem, a rozładowywanym zimą, a sprawność tego procesu to ok.70%.
- budynek musi być energooszczędny czyli zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji musi być na niskim poziomie,
- system ogrzewania w budynku projektowany jest jako jako biwalentny czyli drugie dodatkowe źródło ciepła uruchamiane sporadycznie w przypadku wystąpienia ekstremalnie niskich temperatur zewnętrznych,
- montaż GWC bezprzeponowego, który zapewnia wysoki poziom oczyszczenia powietrza wentylacyjnego
Połączenie w jednym urządzeniu rekuperatora zasilanego z GWC czyli gruntowym wymiennikiem ciepła oraz z pompą ciepła jest rozwiązaniem umożliwiającym:
- rekuperację ciepła z powietrza wentylacyjnego ze sprawnością 90% i więcej
- wykorzystanie do ogrzewania energii odnawialnej i akumulowanej co sezon w ziemi poprzez GWC i pompę ciepła ze sprawnością średnią sezonową COP>4
- ogrzewanie budynku powietrzem wentylacyjnym
- wykorzystanie GWC do ekonomicznego chłodzenia latem powietrza wentylacyjnego,
- redukcję grzybów i bakterii w doprowadzonym do budynku powietrzu o ponad 90%
Korzyści takiego rozwiązania:
- niskie koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem,
- jedno urządzenie obsługuje ogrzewanie, wentylację, chłodzenie latem, rekuperację,
- wysoki komfort-najwyższa klasa czystości powietrza wewnątrz budynku,
- możliwość sterowania wilgotnością powietrza zimą poprzez zainstalowany w układzie nawilżacz.
Wymiennik płytowy – to oryginalne opatentowane rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Modułowy sposób budowy oraz konstrukcja wymiennika gruntowego ciepła umożliwia wykonanie układu dla obróbki powietrza wentylacyjnego o wydajności od 200-30 000 m3/h.
Wymiennik wykonany jest z płyt z materiału antystatycznego, co w połączeniu z niewielką prędkością przepływu gwarantuje bezpieczne użytkowanie przez okres wielu lat.
Obsługa wymiennika sprowadza się tylko do dbałości o czystość filtra powietrza na czerpni i systematycznej wymiany (min. raz na 3 miesiące). W ten sposób zapobiegamy wzrostowi oporów pobierania powietrza i wstępnie filtrujemy je z kurzu.
Wymiennik czyści się w sposób naturalny, korzystając z dobrodziejstw matki natury. Naturalna flora bakteryjna wymienników bezprzeponowych dom których zalicza się omawiany wymiennik nie dopuszcza do rozwoju niekorzystnych dla człowieka czynników chorobotwórczych. Od czasu do czasu można przeczyścić rurę łączącą czerpnię z kolektorem wymiennika. Dzięki odpowiednio dobranej izolacji termicznej i niewielkiej grubości podłoża żwirowego może być płytko posadowiony(około 0,7m poniżej gruntu). Umożliwia to wykonanie go w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych.
Bezprzeponowy przepływ powietrza (w bezpośrednim kontakcie z odpowiednio przygotowaną warstwą gruntu) umożliwia odprowadzenie bezpośrednio do gruntu kondensatu powstającego w procesie schładzania powietrza, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni wykorzystując stabilizujące działanie naturalnej flory gruntu. Odpowiednie ukształtowanie strugi powietrza przepływającego przez płytowy wymiennik zapewnia skuteczną wymianę ciepła.
Podstawowe wyróżniki charakteryzujące płytowy gruntowy wymiennik ciepła PROVENT-GEO: praktycznie 100%-owa wymiana cieplna z gruntem, możliwość posadowienia wymiennika na niewielkiej głębokości, niewielkie straty ciśnienia, oczyszczanie powietrza -redukcja zawartych w przepływającym przez niego powietrzu grzybów i bakterii o ponad 90%
Wymienniki przeponowe, czyli takie, w których powietrze wentylacyjne nie ma kontaktu z gruntem, nie posiadają funkcji samooczyszczania i nie wpływają również na oczyszczanie przepływającego przez niego powietrza.